Çağrı merkezleri genelde, Sipariş Yönetimi, Satış ve Pazarlama, Bilgi Hizmetleri, Müşteri Hizmetleri, Şikayet Yönetimi, Destek Hizmetleri, Tele Satış Hizmetleri gibi birçok amaçla kurulurlar. Aynı zamanda, Çağrı Merkezleri, inbound veya outbound çağrılarınızı başlatmak ve yönetmek için gereken verimliliği sağlayacak birçok özellik sunar. Çağrı merkezleri şirketlere çeşitli faydalar sağlayabilirler. Telefon bazlı hizmet ve desteği bir konumda toplayarak, şirketler, arama yoğunluğuna göre eleman sayısını kolayca ayarlayabilirler. Çağrı merkezleri neredeyse her yerde olabilirler, bu da şirketlere zaman dilimlerinden yararlanma ve çalışanlarını daha uygun bütçeye çalıştırma olanağı sağlar. Bunun yanında, Çağrı merkezleri, şirketlerin teknoloji ihtiyaçlarını bir konumda toplayarak, bu teknoloji ürünlerinin birçok küçük ofis yerine tek bir yerde toplanmasına olanak verir. Bu sayede bakım, güncellemeler ve eğitim daha kolay ve sorunsuz ilerleyebilmektedir. Rakiplerinizin önüne geçmeniz için ve işletmenizin piyasada öncü firma olabilmesi için, çağrı merkezi olmazsa olmanızdır. Bunun farkında olan ve Çağrı Merkezi Çözümleri ile ilgili A’dan Z’ye bütün konularda en ileri teknoloji ile hizmet veren Kobiroom, en uygun fiyatlı ve en kaliteli hizmeti birleştirerek sektörde sizlere sunmaktadır. Müşteriyle ilk temastan satış sonrası teknik destek hizmetlerine kadar her aşamada, müşteriden gelen telefonların profesyonelce işlem görmesi gerekir. Telefon sisteminizin veya Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezinizin performansı, firmanızın başarısını doğrudan etkiler.

Çağrı Merkezleri ve Kurumsal Şirketlerin Tercihi 0850 Numaralar

0850 numaralar göçebe (nomadic) numaralardır.Yani bir şehirden diğerine yada bir mahalleden diğerine taşınırken sabit hattınızın transferi için başvuru yapıp günlerce beklemek zorunda kalmazsınız. Gittiğiniz her yere sabit hattınızı yanınızda götürürsünüz. Numaranızın belli bir adrese bağlanma zorunluluğu yoktur.VoIP ve Telekomünikasyon dünyasında bu tip numaralara DID (Direct Inward Dialing) numarası denir.

AVANTAJLAR

NASIL KULLANABİLİRİM

ÖZELLİKLERİ

0850 hatlarda, kurulum veya abonelik ücreti yoktur. Aylık sabit ücret ödemezsiniz. Tamamen ücretsiz bir servistir. 0850 numaranız üzerinden aynı anda sınırsız çağrı alabilirsiniz.

Kurumsal 0850 hattınızı ister mevcut santralinize bağlatabilir, isterseniz direk analog telefonlar ile kullanabilirsiniz. Ip telefon alabilir, akıllı telefon veya tablet hatta bilgisayara kurabilirsiniz.

0850'li numaralar konumdan bağımsızdır, dünyanın her yerinde kullanılabilir. Almış olduğunuz numaranızı mobil veya sabit telefonunuza yönlendirme yapabilirsiniz.

SANTRAL HİZMETLERİ

Ofisinize fiziki bir santral almadan tüm santral hizmetlerinden yararlanabileceğiniz bulut teknolojisidir. Sanal santral, ekipman maliyetlerini en aza indirir. Çalışanların aynı ofis telefon sistemine bağlı kalarak ofis dışında çağrı yapabilir, çağrı alabilir, arayanları aktarabilir, müzikle beklemeye alabilir, konferans görüşmeleri yapabilir veya telefonu arayanları farklı departmanlara yönlendirebilirsiniz. Firmanızın tüm iletişim ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere geliştirilmiş sanal santral çözümü ile satın almak yerine abone olarak yüzlerce lira kara geçebilirsiniz.